Akne

Akne, beyaz nokta, siyah nokta, sivilce, leke veya kist olarak kendini gösterir. Genellikle gençleri etkiler, ancak yetişkinlerde de görülebilir. Aknede tedavi almanın yanı sıra neden sivilce olduğunuzu, günlük yüz rutininizi nasıl yapacağınızı ve nasıl uzun süreli sonuçlar alacağınızı öğrenmek önemlidir. 

Egzama

Egzama genellikle cildin kurumasına, kızarmasına, kabarmasına ve çatlamasına neden olan uzun süreli bir durumdur. En sık çocuklukta görülür. Yetişkinlik döneminde de özellikle stres altında veya bazı mesleki kimyasal maruziyetlerinde alevlenmeler görülebilir.

Egzamanın atopik, seboreik, alerjik vb. birçok türü vardır. Bu nedenle egzama teşhisi almanız, diğer egzama hastalarıyla aynı hastalık seyrini yaşayacağınız anlamına gelmez. 

Siğil

Bunlar çok yaygın, rahatsız edici sorunlardır. Uzun süre beklerseniz, hastalık bulaşıcı olduğu için yeni çoklu lezyonlarınız olur. Tedavisi birçok şekilde mevcuttur.

Saç Dökülmesi

Saç dökülmesi veya alopesi, saçların incelmesi, saç yoğunluğunun azalması ve aşırı saç dökülmesi olarak kendini gösterir. Çok yaygın ve can sıkıcı olan bu sorun, hormonal dengesizlik, vitamin eksikliği, genetik yatkınlık veya ilaçlar gibi birçok farklı nedenle ortaya çıkabilir. Dermatolog olarak önce hastayı nedeni hakkında değerlendirir, ardından tedaviye başlarız. Oral ve topikal ilaçların yanı sıra mezoterapi ve PRP yani trombositten zengin plazma oldukça iyi sonuç veren başlıca tedavi seçenekleridir.

Cilt Kanseri

Cilt kanseri dünya çapında en sık görülen kanser türüdür. BU kanser tipinin iyi yanı; erken teşhisi, vücudun deri muayenesi ve düzenli takibi ile çok olasıdır. Bu şekilde yılda bir dermatolog muayenesi dahi metastaz önleyerek tedaviyi çok kolaylaştırır ve ayrıca tedavinin de lezyon çapı çok küçükken olması sağlandığı için cerrahi işlemin bırakacağı iz daha estetik olur.

Tüm vücut deri muayenesi ve takibi, yani ben haritalama, dermatoloji için son yıllarda geliştirilmiş bir teknoloji sayesinde, gördüğünüzü büyüten ve yapay zeka kullanarak bir risk oranı veren bilgisayarlı bir cihaz. Bu cihaz bize, şüpheli benleri melanom veya diğer cilt kanseri türlerine dönüşmeden önce yakalama şansı sunar. Benlerin kaydı oluşturularak sonraki muayenelerde çıplak gözle gözden kaçabilecek herhangi bir değişiklik tespit edilebilir. Genel popülasyon için konuşmak gerekirse, yılda bir kez ben haritalaması önerilir. Aile geçmişinizde veya çok sayıda ben varsa veya benlerinizde dikkatinizi çeken renk, şekil, ani büyüme, kanama, kabuklanma gibi herhangi bir değişiklik veya erişkin yaşta yeni ortaya çıkan benler fark ederseniz; bu kontrolün öncelikle sizin için uygun olacağı muhakkaktır.